DZIENNIK POKŁADOWY CZYLI WIEDZA I NARZĘDZIA


Epidemia to szansa dla biznesu – co zrobić, aby wypłynąć na fali kryzysu?
Kryzys od razu kojarzy nam się z klęską. Czy słusznie? Wystarczy w końcu krótka wizyta w słowniku, aby zobaczyć, że kryzys to przede wszystkim punkt kulminacyjny. Moment, w którym podejmujemy najważniejszą decyzję – czy zmieniamy się na lepsze, czy bezczynnie czekamy na porażkę. Obecna epidemia…
Jak umożliwić pracownikom zdalne wykonywanie codziennych zadań?
Kryzys przenosi każdą organizację w inny wymiar. Bez żadnego podręcznika kryzysowego, firmy poruszają się po omacku, aby znaleźć jak najlepsze rozwiązania, które zapewnią im nowe źródła przychodu czy sposoby sprzedaży. W trudnej sytuacji każda marka szuka możliwości zysku lub chociaż ograniczenia strat. Równocześnie, organizacje muszą…
Jak zarządzać emocjami i poczuciem bezpieczeństwa pracowników?
Na co dzień kadrze zarządzającej, ale także współpracownikom łatwiej bagatelizować w pracy sferę emocjonalną i poczucie bezpieczeństwa innych pracowników. Osoby w firmie łączą w końcu relacje zawodowe – niektórzy sugerują więc, że nie jest to czas i miejsce na przeżywanie. A jednak, w momencie kryzysu…
Biznes w czasach epidemii. Jak możemy wspólnie włączyć ciekawość i połączyć siły, aby pokonać kryzys gospodarczy?
Parę dni temu obudziliśmy się w nieznanej dotąd rzeczywistości. Bez instrukcji tłumaczącej jak odnaleźć się w nowym świecie epidemii. Nie wiemy jak przeprowadzić przez ten kryzys swoje firmy i w jaki sposób oswoić lęk o jutro, skoro cała gospodarka została sprowadzona niemal do stanu wegetacji….
Jak skutecznie przeprowadzić rebranding w małej firmie? Zobacz na przykładzie naszej historii i wyciągnij cenne lekcje.
Kiedy warto przeprowadzić rebranding? Rebranding warto przeprowadzić, gdy twoja firma przechodzi przez dużą zmianę. Mówimy tutaj o transformacji, która wpływa na cel i kulturę firmy, ale też na jej wizerunek. Jeśli okazuje się, że nie dążysz już w tym samym kierunku co X lat temu,…
Jak tworzyć organizację, w której chce się być? Kluczem do zmiany jest empatia
Tekst ukazał się na Bulldog Job. W dzisiejszym świecie jesteśmy skupieni na celach, realizacji zadań, mierzeniu KPI. Chcemy natychmiastowych efektów. Tu i teraz. Najlepiej – na wczoraj. Jeśli oczekujesz od tego artykułu jasnej instrukcji tu naciśnij, a tu przekręć, to od razu uprzedzam Cię, że…
Zarządzanie projektami w HR
Projekty w obszarze HR Na barkach działu HR lądują często problemy, które moglibyśmy zakwalifikować do “niechcianych”. W worku z takim napisem znajdziemy między innymi wyzwania dotyczące braku zaangażowania lub motywacji u pracowników, spóźnienia na spotkania, czy niezadowalająca organizacja pracy. Managerowie innych działów rzucają w eter…
Światowe marki i ich utracone szanse na przełomowe innowacje
W świecie biznesu na pewno znalazłbym niejedną historię, w której podjęcie ryzyka skończyło się fiaskiem. To prawda – inteligentne popełnianie błędów to wielka sztuka. Gdy jednak patrzę na losy takich marek jak XEROX, Bleckberry, czy Kodak mam nieodparte wrażenie, że czasem to nie podjęcie ryzyka…
Millenialsi – jak nimi zarządzać? Z pomocą Design Thinking!
Określenie Millenialsi parę dobrych lat temu zawładnęło rynkiem pracy. Pojawiła się świeża krew, nowe ręce do pracy… jednak pracodawcy niekoniecznie cieszyli się z nowych nabytków. O młodych pracownikach często można w końcu usłyszeć, że są zbyt pewni siebie, roszczeniowi i narzekający. Niewygodni. Dlaczego? Ponieważ to…
Design Thinking w HR – wywiad z Olgą Szyszką
Ostatnio miałam ogromną przyjemność rozmawiać z Olgą Szyszką – HR konsultantką HR, trenerką biznesu, moderatorką DT i właścicielką www.talentpower.pl. Olga była na szkoleniu Moderatorów Design Thinking, które prowadziłam we wrześniu. A że przy okazji działa w branży HR, która na maksa mnie interesuje, stwierdziłam, że zadam…
Strach przed porażką – 5 sposobów, aby oswoić lęk
Spotykając się na co dzień z różnymi klientami, na własnej skórze doświadczam tego, jak bardzo strach blokuje firmy przed wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań. Brakuje odpowiedniego myślenia, które wsparłoby otwartość na prototypowanie i testowanie. O co chodzi z porażką? Tymczasem osiągnięta na wczesnym etapie porażka jest ogromnym…
Szkolenie moderatorów Design Thinking – rozmowa z Olgą Szyszką
Ostatnio miałam ogromną przyjemność rozmawiać z Olgą Szyszką – HR konsultantką, trenerką biznesu, moderatorką DT i właścicielką www.talentpower.pl. Olga przyszła także na szkolenie moderatorów Design Thinking, które prowadziłam we wrześniu. A że przy okazji działa w branży HR, która na maksa mnie interesuje, stwierdziłam, że zadam…
Design Thinking w świecie Employer Branding
Employer Branding Na wstępie potrzebuję coś wyjaśnić – Employer Branding nie jest marketingiem rekrutacyjnym. Nie powinno się więc traktować go jako ad-hocowe rozwiązanie na nagłe potrzeby. Pozytywne skutki firmie przyniesie dopiero traktowanie EB jako długofalowego działania. Skrupulatna praca nad strategią EB wywołuje konkretne emocje związane…
Empatia w Design Thinking
My tam, oni tu – tak często wygląda proces projektowania. Pracownicy firm funkcjonują we własnych mikro światach, tworząc o swoich klientach niejako work legend. Nie ma więc potrzeby pytać użytkowników o zdanie, gdy managerowie żyją w przekonaniu, że ich wizje na temat klientów są prawdziwe….
Rekrutacja Design Thinking- case BlaBlaCar z trzech perspektyw!
Pewnie część z Was zna BlaBlaCar – jest to czołowy portal społecznościowy w branży ridesharingowej. Firma bardzo szybko rozwijała się w Polsce, co stworzyło przed zespołem wyzwanie w postaci rekrutacji dużej liczby pracowników w krótkim czasie. To, co jednak było tutaj najważniejsze to fakt, że BlaBlaCar nie chodziło…
Jak wdrożyć Design Thinking do organizacji?
Fenomen Design Thinking Razem z Irkiem dobrze wiemy jaki fenomen przeżywa od pewnego czasu Design Thinking. Kontaktują się z nami firmy, które pragną owianej sławą innowacyjności. I choć wśród tych organizacji znajdziemy sporą część tych, które faktycznie chcą tworzyć produkty realnie odpowiadające na potrzeby klientów,…
Skuteczna burza mózgów – 8 zasad, które wspierają kreatywność
W obecnych czasach dominuje “histeria kreatywności”. Jak zauważa niemiecki socjolog Andreas Reckwitz – Nic nie determinuje naszej obecnej kultury tak bardzo, jak kreatywność. W dzisiejszych czasach każdy chce i powinien być kreatywny. To zarówno pożądanie, jak i przymus. 1 Problem z kreatywnością jest taki, że obecna presja zniekształca…
Become a Design Thinking facilitator!
Naszą zawodową rolę określamy najczęściej jako konsultant innowacji. Na co dzień wspieramy firmy w tworzeniu nowych produktów/usług lub ich optymalizowaniu. W kieszeni mamy całą masę praktycznych narzędzi, które umożliwiają klientowi zaoszczędzić czas, wysiłek i pieniądze, a zwiększyć liczbę pomysłów oraz zaangażowanie zespołu. Nasza praca ma…